Інформаційна картка

Робота системи автофіксації та розміщення приладів контролю
Система фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі (далі – Система) на цей час фіксує такі порушення Правил дорожнього руху, як перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів та порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів.
Фіксація правопорушень здійснюється комплексами автоматичної фіксації – стаціонарні технічні засоби (прилади контролю), що дають змогу в автоматичному режимі здійснювати виявлення та фотозйомку або відеозапис подій, що містять ознаки адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху.
Упровадження стаціонарних технічних засобів (приладів контролю) на автомобільних дорогах загального користування державного значення покладено на власників таких доріг, на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення, вулицях і дорогах у містах та інших населених пунктах – на органи місцевого самоврядування. Такі прилади розміщуються в аварійно небезпечних місцях (ділянках) та/або місцях (ділянках) концентрації дорожньо-транспортних пригод на автомобільних дорогах загального користування державного значення, на автомобільних дорогах загального користування місцевого значення, на вулицях і дорогах міст та інших населених пунктів.
Місця встановлення стаціонарних технічних засобів (приладів контролю) письмово погоджуються з відповідним уповноваженим органом Національної поліції.

Актуальну інформацію щодо адрес розміщення комплексів автоматичної фіксації можна переглянути тут. (додати посилання на перелік адрес на цьому сайті)

Департамент патрульної поліції Національної поліції України визначено уповноваженим органом Національної поліції України щодо накладення адміністративних стягнень у справах про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.
Відповідно до вимог Правил дорожнього руху у населених пунктах дозволена швидкість руху не більше 50 км/год, а в місцях де створені дорожні умови, що дають можливість рухатися з більш високою швидкістю, дозволена швидкість руху, за рішенням власників доріг за погодженням з Національною поліцією, може бути збільшена. На автомобільних дорогах за межами населених пунктів дозволена швидкість руху транспортних засобів – не більше 90 км/год, на автомобільних дорогах з розділювальною смугою – не більше 110 км/год, на автомагістралях – не більше 130 км/год.
Під час винесення постанови за перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів на 20 км/год, що фіксується в автоматичному режимі, враховується допустима похибки, яка закладена у приладі контролю, але не більше ніж ±3 км/год.
Наприклад, у місті Києві рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 50 км/год. Під час проведення вимірювання ураховується максимальна похибка приладів контролю, які наразі функціонують у місті, що становить ±2 км/год. Отже, у разі фіксації комплексом автоматичної фіксації швидкості руху транспортного засобу понад 72 км/год (50+20+2), тобто якщо показник швидкості руху транспортного засобу дорівнює 73 км/год та більше, накладатиметься стягнення у вигляді штрафу.

Після фіксації події Системою інформація надходе до відділу упровадження систем автоматичної фіксації порушень Правил дорожнього руху Департаменту патрульної поліції, де розглядається уповноваженим поліцейським, з врахуванням відомостей отриманих з відповідних баз даних (реєстрів), необхідних для винесення постанови про накладення адміністративного стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі.

Адміністративну відповідальність за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, несе відповідальна особа:

– фізична особа або керівник юридичної особи, за якою зареєстровано транспортний засіб;
– належний користувач відповідного транспортного засобу, якщо відповідні дані внесено в Єдиний державний реєстр транспортних засобів

У разі якщо транспортний засіб зареєстровано за межами території України до адміністративної відповідальності притягається особа, яка ввезла такий транспортний засіб на територію України. Постанова може виноситися без участі особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Постанова про накладення адміністративного стягнення, що не була виконана шляхом сплати 50 відсотків розміру штрафу протягом десяти днів з дня її винесення, друкується та надсилається відповідальній особі рекомендованим листом з повідомленням на адресу місця реєстрації (проживання) фізичної особи (місцезнаходження юридичної особи) або вручається особі, яка ввезла транспортний засіб (іноземна реєстрація) на територію України, відповідними підрозділами Державної прикордонної служби України.
Постанова набирає законної сили після її вручення особі або отримання поштового повідомлення про вручення або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення або після сплати 50 відсотків розміру штрафу (у період з дня винесення постанови до закінчення 10 днів з дня вручення такої постанови або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення).

Як можна ознайомитися з порушенням та куди звертатись, для отримання інформації щодо порушення
За посиланням, яке міститься на лицьовому боці Постанови можна перейти yf офіційний вебсайт МВС (за посиланням https://bdr.mvs.gov.ua/) для ознайомлення із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення та Постановою в електронній формі. Сервіс перевірки подій з ознаками адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху доступний за посиланням, а також в онлайн-сервісі «Електронний кабінет водія» (за посиланням https://e- driver.hsc.gov.ua/), в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг «Портал Дія», в мобільному додатку «Штрафи ПДР» або в телеграм-боті «Штрафи ПДР».
Також можна отримати інформацію засобами електронної пошти або телефонного зв’язку щодо зафіксованого правопорушення.
Для цього необхідно звернутися до територіальних органів з надання сервісних послуг Міністерства внутрішніх справ (сервісні центри МВС) з відповідною заявою та зазначити бажаний спосіб отримання інформації – абонентський номер засобу рухомого зв’язку та/або адресу електронної пошти. Така послуга є безкоштовною.

Що потрібно зробити власнику, якщо авто керує не він

Зміна суб’єкта відповідальності:
У разі, якщо відносно відповідальної особи або особи, яка ввезла транспортний засіб на територію України, вже винесено Постанову, законом передбачено звільнення від адміністративної відповідальності, якщо протягом 20 календарних днів з дня вчинення відповідного правопорушення, або з дня набрання Постановою законної сили особа, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення зазначеного правопорушення
– звернулася особисто до уповноваженого підрозділу Національної поліції (список адрес уповноважених підрозділів ДПП, куди громадяни можуть звертатись з питань автофіксації), із заявою про визнання зазначеного факту адміністративного правопорушення та надання згоди на притягнення до адміністративної відповідальності, а також надала документ (квитанцію) про сплату відповідного штрафу;
– через офіційний вебсайт МВС (за посиланням https://bdr.mvs.gov.ua/), за умови електронної ідентифікації особи з використанням кваліфікованого електронного підпису та за попередньою сплатою штрафу, натиснувши на кнопку «Зміна відповідача» з подальшими покроковими рекомендаціями сайту.

Зміна належного користувача
Враховуючи особливості накладення стягнення при розгляді справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, рекомендується своєчасно внести відомості про належного користувача до Єдиного державного реєстру транспортних засобів через:

– територіальні органи з надання сервісних послуг МВС;
– вебдодаток, розміщений на офіційному вебсайті Головного сервісного центру МВС.

Оплата штрафу, або оскарження постанови
Для здійснення оплати штрафу можна перейти за посиланням по QR-коду, який зазначено на лицьовому боці Постанови, скористатися платіжними інструментами на офіційному сайті МВС (за посиланням https://bdr.mvs.gov.ua/), в онлайн-сервісі «Електронний кабінет водія» (за посиланням https://e- driver.hsc.gov.ua/), в Єдиному державному веб-порталі електронних послуг «Портал Дія», в мобільному додатку «Штрафи ПДР» або в телеграм-боті «Штрафи ПДР», а також платіжними системами та сервісами, які функціонують в України на законних підставах, в тому числі послугами банків України.
Відповідно КУпАП перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 20 км/год, тягне за собою накладення штрафу у розмірі 340 грн., а у разі перевищення встановлених обмежень швидкості руху транспортних засобів більш як на 50 км/год – 1700 грн.

У разі сплати штрафу у період з дня винесення постанови до закінчення 10 днів з дня вручення такої постанови або отримання поштового повідомлення про вручення, або про відмову в її отриманні, або повернення поштового відправлення з позначкою про невручення, сплата становитиме 50% від загальної суми, та постанова буде вважатись виконаною. Загальний строк оплати штрафу – 30 днів з набрання законної сили постановою.
Скаргу на Постанову може бути подано протягом десяти днів з дня набрання Постановою законної сили у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України.

Інформацію про розміщення приладів контролю, з якою швидкістю і по якій смузі дозволено керувати
Інформація про розміщенні приладів контролю публікується на офіційних вебсайтах МВС та Національної поліції. В місця розміщення приладів контролю встановлюються відповідні інформаційно-вказівні дорожні знаки.

Нормативні підстави накладення адміністративного стягнення:
– Кодекс України про адміністративні правопорушення;
– Закон України «Про дорожній рух»;
– Закон України «Про Національну поліцію»;
– Постанова Кабінету Міністрів України від 10 листопада 2017 року № 833 «Про функціонування системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі»;
– Постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306 «Про Правила дорожнього руху»;
– Інструкція з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, затверджена наказом МВС від 13 січня 2020 року № 13.